Úvod » kam na výlet
KAM NA VÝLET
Český Krumlov
Pozvánka do Českého Krumlova 17km
Český Krumlov patří k renesančním skvostům České republiky a rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se na jihu Čech na obou březích Vltavy. Malebné městečko láká na svou nevšední atmosféru i velké množství památek. Chcete vědět, co navštívit v Českém Krumlově a jeho okolí? Připravili jsme pro vás seznam míst, která rozhodně nesmíte minout. Kouzelné město, které je právem zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO láká na ulice plné umění, koncertů, galerií a řemeslných obchodů, zámecký most s lákavým výhledem na historické centrum a Vltavu či na dominantu města, zdejší zámek. Ne nadarmo se říká, že Český Krumlov je Praha v malém provedení a také Klenot Čech.
Co musíte vidět v magickém Českém Krumlově?
Český Krumlov je město s magickou atmosférou, plné středověkých uliček a romantických zákoutí, kde se staletá architektura mísí s legendami; užijte si je při zážitkových prohlídkách, v Muzeu tortury anebo v Pohádkovém domě! V centru pozornosti samozřejmě stojí hrad a zámek, společně s historickým centrem města zapsaný mezi památkami UNESCO. Vedle interiérů se slavným Maškarním sálem a barokním divadlem si můžete prohlédnout také Hradní muzeum a lapidárium, vystoupat na věž a přes Plášťový most vyjít k zámecké zahradě s letohrádkem Bellarie a unikátním přírodním divadlem s otáčivým hledištěm, kde se za letních večerů pořádají originální představení.
Perla Jižních Čech 19km
Na dohled od Českých Budějovic se tyčí vysoko na ostrohu nad vltavským údolím jeden z nejvyhledávanějších zámků naší země a nejčastějších cílů turistických cest do jižních Čech – zámek Hluboká. Zakladatelem hradu zde byl zřejmě král „železný a zlatý“ Přemysl Otakar II., první písemná zmínka o tomto strážním hradu pochází z roku 1253. Hrad prošel složitým majetkovým vývojem a jeho podobu poznamenaly čtyři rozsáhlé přestavby. Výrazněji poprvé vstoupila Hluboká do dějin zásluhou tragického konce jednoho z nejromantičtějších příběhů z české minulosti – vztahu Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty. Tento příběh plný intrik, vášně, ctižádosti, lásky, zrady, slávy i smrti se stal námětem pro nejeden román. Místo popravy Vítkovce Záviše na Pokoutní louce pod hradem dnes připomíná kámen … a každý průvodce.
Třeboň je městskou památkovou rezervací, jejímž centrem je náměstí T. G. Masaryka. Dochovaly se zde zbytky hradeb, městské brány a části městského opevnění. Při pobytu v Třeboni určitě nezapomeňte navštívit třeboňský zámek, který byl ve vlastnictví pánů z Rožmberka a také sídlem Petra Voka. Dnes je v zámku umístěna stálá expozice historie města Třeboně a třeboňského rybníkářství a zpřístupněny historické místnosti z doby posledních Rožmberků. Poblíž rybníka Svět se nachází Schwarzenberská hrobka postavená v novogotickém stylu. Pořádají se zde různá komorní představení a hrobka je přístupná veřejnosti. Chcete-li ochutnat zdejší pivo, zajděte do třeboňského pivovaru, kde se vaří pivo Regent. V letních měsících je u pivovaru otevřena terasa, na které lze ochutnat krom tradičního světlého a tmavého ležáku i pivo kvasnicové. V okolí Třeboně se nachází řada proslulých hradů, zámků a historických měst.
Nejstarší památkou města je dominikánský klášter, který byl založen společně s městem v r. 1265 v západní části města a jeho mohutné stěny tvořily součást hradebního opevnění města. Spolu s ním vyrostla i stavba klášterního kostela. Na hlavním oltáři je zde umístěn obraz Budějovické Madony (Madona s klásky) v přemalbě ze 16. století. Tento motiv lze nalézt také na řadě měšťanských domů. Většina historických a kulturních pamětihodností Českých Budějovic je soustředěna na náměstí Přemysla Otakara II. a v jeho nejbližším okolí, tedy v tzv. historickém jádru města. Centrální náměstí je chloubou města i evropskou raritou. Má tvar čtverce o straně 133 m a je architektonickým unikátem zejména svým loubím, které souvisle lemuje všechny čtyři strany náměstí. Původní domy z dob založení města byly v minulosti přestavovány, především z důvodu požárů, přesto si většina domů uchovala svůj historický ráz.
Česká republika patří svou koncentrací hradů a zámků k absolutní světové špičce. Řada z objektů se může právem chlubit označením „pohádkový“. Vodní zámek Červená Lhota však vyniká i mezi nimi a řadí se k těm nejkrásnějším. O popularitě zámku svědčí i jeho návštěvnost – každoročně zámek navštíví okolo 90 tisíc návštěvníků. V hlasování ankety pořádané Národním památkovým ústavem se zámek Červená Lhota umístil mezi trojicí nejpohádkovějších hradů a zámků České republiky. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených. Snad nejznámější z nich byla Zlatovláska z roku 1973 s Jorgou Kotrbovou v titulní roli a Petrem Štěpánkem coby Jiříkem. Z dalších pak jmenujme například pohádky O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku. Natáčely se zde i filmy, jeden z těch známějších je Svatby pana Voka s Milošem Kopeckým.
je panské sídlo nacházející se ve vesnici Žumberk, části obce Žár v okrese České Budějovice. Je chráněna jako kulturní památka České republiky. K nejstarším novohradským obcím patří ojedinělá ves Žumberk, která je ideálním místem pro výlet. Je jednou ze tří dochovaných opevněných vesnic v Evropě. Zdejší gotická tvrz z 15. století byla v 17. století přestavěna na krásný renesanční zámeček, který dnes nabízí muzejní expozici lidového malovaného nábytku. Ten, kdo se nakonec rozhodne a Novohradské hory navštíví, by měl vědět, že tato jedinečná oblast skrývá i jedno nebezpečí. Může uchvátit natolik, že je nutné se sem vracet.
Římov
Vzdálenost 6km
Významné poutní místo na levém břehu Malše, budované krumlovskými jezuity od roku 1648. Uprostřed obce se nachází kostel s loretánskou kaplí a ambity; odtud lze absolvovat asi šestikilometrovou procházku po křížové cestě, jejíchž 25 zastavení je citlivě zasazeno do krajiny. V obci najdeme barokní zámeček, původně jezuitskou rezidenci.
Borovany
Vzdálenost 11km
Menší město, jehož historie sahá až do 12. století, s několika významnými stavebními památkami. Bývalý augustiniánský klášter byl založen roku 1455 a s jeho pozdně gotickým areálem sousedí barokní zámek z let 1765-1768, původní sídlo představených kláštera. Na náměstí, jež je lemováno zemědělskými usedlostmi z 18. a 19. stol., najdeme radnici z pol. 17. stol., upravenou ve stylu zlidovělého jihočeského baroka.
Kratochvíle
Vzdálenost 39km
Renesanční zámek postavený v letech 1583 – 1589 pro Viléma z Rožmberka jako letní a lovecké sídlo. Architekt Baltassare Maggi se inspiroval venkovskými vilami italských velmožů, a proto Kratochvíle působí u nás velmi neobvyklým dojmem. Zajímavostí je fakt, že celá stavba stojí kvůli bažinatému podkladu na stovkách dřevěných pilířů. Scenérii zámku doplňuje manýristická renesanční zahrada se záhony ve tvaru působivých geometrických obrazců.
Hrad Zvíkov
Vzdálenost 26 km
Jeden z nejstarších královských hradů byl postaven nad soutokem Vltavy a Otavy na skalnatém ostrohu. Leží blízko obce Zvíkovské Podhradí. Hrad je ve správě Národního památkového ústavu a v návštěvních hodinách je přístupný veřejnosti. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka a v roce 1978 byl zapsán na seznam národních kulturních památek. Hrad byl pravděpodobně založen během vlády Přemysla Otakara I. Ve 13. století byl přistavěn královský reprezentační palác s arkádami a trojbokým nádvořím. Také došlo k vylepšení obrany hradu. Ve 14. století měl hrad v držení Petr I. z Rožmberka. Během husitských válek se stal hradním purkrabím Jan Hájek z Hodětína. Ochranu sem přišli hledat mniši z Milevského kláštera společně s tělem prvního milevského opata Jarlocha. Tuto událost připomíná obraz, kde tělo opata nesou andělé. V 16. století pozvedl Zvíkov Jindřich ze Švamberku. Na Zvíkově bylo hodně služebníků, vznikl hradní pivovar, místnosti pro fraucimor, psinec pro chrty, opravily se střechy a kašna, cesty k hradu byly dlážděny, aby se mohl přijet povoz. Posléze byl hrad v držení Eggenbergů až do roku 1710, poté se stal državou panství Schwarzenbergů. V roce 1751 postihl hrad velký požár a v následujících letech se prováděly jenom menší nevyhnutelné opravy. Roku 1829 se zřítila část Královského paláce, poškozený hrad rychle chátral. K opravám dochází v roce 1880, Schwanzerbergové drželi hrad až do roku 1945
Kleť
Vzdálenost 28km
V prostoru mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi se rozkládá masiv Blanského lesa s nejvyšší horou Kleť (1083 m), na jejímž vrcholu stojí nejstarší kamenná rozhledna v Čechách z roku 1825. Observatoř na Kleti se zaměřuje na výzkum planetek a komet. Na vrcholu, na který je možné se dostat sedačkovou lanovkou, se nachází pension a restaurace.
Pošlete nám dotaz nebo poptávku ...